За пет дена струмичката полиција казни 30 тина моторџии, контролите ќе биле секојдневни !

2600

СВР Струмица секојдневно спроведува акциски контроли со цел откривање на прекршоци кои ги прават возачите на мотоцикли и мопеди. Според нивните соопштенија во периодот од 29 март до 2 април  откриени се вкупно 32 прекршока при што на возачите им се  издадени  исто толку платни налози како казна

За време на последниот викенд, полицајците на СВР Струмица при контрола откриле 17 прекршоци, за кои се издадени 17 прекршочни платни налози. На 1 април  во периодот од 12 до 17 часот  откриени се 9 прекршока за кои возачите добиле платни налози, додека вчера во периодот од 16 до 19 часот откриени биле 6 прекршока кои ги направиле возачите на велосипеди со мотор и мотоцикли и добиле платни налози.

Од полицијата апелираа до возачите на мотори , мопеди, велосипеди на мотор и мотоцикли да се придржуваат кон правилата и прописите бидејки секој што ќе биде фатен како прави прекршок ќе биде санкциониран. Од таму најавија дека контроли ќе има и во престојниот период оти со топлото време се зголемува фрекфенцијата со учесници во сообраќајот со мотори пред се од млада популација

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.