За време на полициски час фатени дрвокрадци на планината Беласица, одземени 15 кубика дабово дрво

2448

Група дрвокрадци е откриена на планината Беласица во местото „Свидовска крстосница“, каде на две различни локации на оддалеченост од неколку стотина метри вршеле недозволена сеча на шумата, информираат за Државната новинска агенција МИА од струмичката Шумска полиција.

,,За време на контролата дел од групата побегнала, додека две лица се фатени и против нив се поднесени кривични пријави. Од страна на шумските полицајци одземени се и околу 15 кубни метри дабово дрво’’, се додава во информацијата од Шумската полиција за МИА од каде велат дека за еден месец поднеле 20 прекршочни пријави, а одземени се неколку возила и поголема количина дрвна маса.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.