Еден починат и 33 нови позитивни на ковид-19 во Струмица, 18 пациенти оздравеле

875

Во последните 24 часа се направени 3353 тестирања, а регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19 а во Југоистокот регистрирани се 51 новозаболени.

-Гевгелија 5
-Струмица 33
-Радовиш 7
-Валандово 6

Починати се 18 лица, пет пациенти од Скопје (61, 69, 67, 77 и 84г), двајца од Куманово (66 и 80г), еден пациент од Штип (54г), еден од Тетово (73г), двајца од Битола (82 и 73г), еден од Охрид (84г), четири пациенти од Гостивар (78, 76, 78 и 66г), еден од Струмица (55г) и еден пациент од Кратово (74г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 692 оздравени пациенти од Југоистокот

-Гевгелија 12
-Струмица 18
-Радовиш 3

Досега во земјата се направени вкупно 289.534 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 46062, бројката на оздравени пациенти е 26981, на починати е 1281, а бројот на активни случаи изнесува 17800.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.