Дупките на патот кон ГП Ново село санирани, оштетените возачи спремаат тужби

1459

Сите дупки на магистралниот патен правец кон граничниот премин Ново село се санирани и пополнети. По силниот граѓански притисок и герилите од активистите за појавата на огромни кратерски дупки на патот, надлежните деновиве експресно излегле на терен и ги искрпија сите дупки посебно на потегот од Зубово до граничниот премин Ново село кој е во очајна состојбаОд  дупките на патот според информациие на ДРНКА.МК  повеќе од 20 тина возила настрадале во месец јануари. Дел од учесниците во сообраќајот повикале полиција и направиле записници на направената штета, како основа за тужба на одговорние за државните патишта

ЈП Држани патишта ова пролет најавија рахаблитација на овој патен правец во должина од 14 километри и ќе се почне од граничниот премин кон Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.