Делегацијата на ЕУ во Македонија избира ,, Европејци на годината’’ – еве за кои можете да гласате !

2184

Струмичанецот Џамбо Агушев, активистите од граѓанската иницијатива ,, Не биди ѓубре’’ која се спроведува и во Југоистокот потао  Дритон Вејсели за улогата на Талат од серијата Преспав, филмот ,,Hanyland’’ на Тамара Котевска и Љубо Стефанов и бизнис центарот за креативност ,,Creative Hub’’ се петте предлози за ,,Европејци на годината’’ што како избор го прави Делегацијата на ЕУ во земјава

,,Џамбо Агушев потекнува од семејство со долга и значајна музичка традиција и го сметаат за крал на трубата и музички амбасадор на Македонија во светот. Неговиот оркестар од Струмица виртуозно изведува музика која се дефинира како фузија на традиционалната музика од Балканот со примеси на свинг, џез, поп и филмска музика“ – стои во образложението за номинирањето на Џамбо.

,,Не биди ѓубре’’’е иницијатива на невладини организации, здруженија на граѓани и волонтери која скоро секојдневно организира акции за чистење во Македонија и испраќа моќна порака до граѓаните за чување на животната средина, но и до надлежните служби за тоа како треба да изгледа јавниот простор –  стои во објаснувањето за ова иницијатива, која беше присутна и во Радовиш, Дојран и Радовиш

За овие номинации како и за остантите три: Дритон Вејсели за улогата на Талат од серијата Преспав, документарниот филм ,,Hanyland’’ на Тамара Котевска и Љубо Стефанов и бизнис центарот за креативност ,,Creative Hub’’ на Аријана и Бојан Коскарови може да се гласа до 5 мај на следниов ФБ линк…

https://www.facebook.com/Delegation-of-the-European-Union-Skopje-199770503767478/

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.