Градоначалниците од Југоистокот одлучија да се формира Јавно претпријатие за справување со кучињата скитници

2472

Градоначалниците од Југоистокот донесоа одлука за формирање на регионално Јавно претпријатие кое ќе управува со стационарите за кучињата скитници и ќе врши заловување, транспортирање и хумано третирање на бездомните животни од сите десет општини од овој дел ан државата.  Одлуката доаѓа откако во Струмица се изгради и опреми стационар за потребите на струмичко-радовишкиот регион а наскоро треба да започне и изградбата на стационарот во Валандово за потребите на гевгелиско-валандовскиот регион.

,, Одлучивме да биде  регионално Јавно претпријатие кое ќе се формира врз база на меѓуопштинска соработка, бидјеки тоа е регионален проект. За почеток ќе функционира само со стационарот во Струмица, но ќе биде задолжен да го изгради и вторито стационар во Валандово.  Прифатниот центар во Струмица е готов, опремен а паралелно се набавени и возила кои ќе вршат заловување а вториот сеуште е во почетна фаза’’,  рече претседателот Коста Јаневски кој истакна дека во наредниот период ќе се собира сета потребна документација за регистрација на новиот правен субјект.

Средствата за изградба на двата стационара и набавка на возилата  во висина од  20 милиони денари беа обезбедени од Бирото за регионален развој при Минситерството за локална самоуправа но и од Буџетите на десетте општини. Преку УНДП беше опремен стационарот во Струмица а беше изготвена  и студијата за управување со центрите. Југоистокот е прв регион во државата кој заеднички се обидува да го реши проблемот со кучињата скитници. Досега општините  ангажираа приватни фирми и плаќаа од 8 до 10 илјади денари за заловување и хумано третирање за едно бездомно куче.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.