Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат, Регулаторна ги објави новите малопродажни цени

961

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија денеска донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,11 отсто во однос на одлуката од 9 ноември.

Според одлуката, од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,00 денар за литар, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 денари за литар, во однос на ониее утврдени на 9 ноември годинава. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, пак, се зголемува за 1,384 ден/кг и ќе изнесува 27,580 ден/кг.

Така, од ноќеска на полноќ, ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се породава за 60,00 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе чини 61,50 денари, литар ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе чини 51,00 денари, цената на маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе изнесува 51,00 денари за литар, а килограм мазут М-1 НС ќе се продава за 27,580 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.