Горивата од вечерва на полноќ поскапуваат, Регулаторна ги соопшти новите цени

1014

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,76%, односно за еден до 1,50 денар.

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за по 1,50 денар за литар и ќе чинат 62,50 односно 64,50 денари. Со новите зголемени цени од 1 денар, Еуродизел (Д-Е V) ќе чини 53,00 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 42,00 денари.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,448 денари по килограм и сега ќе изнесува 32,884 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.