Голем број посетители на Денот на празот во Градашорци кои дегустираа и купуваа праз (ФОТО)

3518

Во организација на општина Василево во дворот на Црквата Св Никола во Градашорци, по пауза од две години се одржа традиционалната манифестација ,,Ден на празот” бидејки населеното место Градашорци се смета за најголем производител на праз. Градоначалникот на Општина Василево Славе Андонов кажа дека ова манифестација има за цел да го промовира производството на праз но и да се овозможат услови и за негово поголеми приноси но и отворање на откупни центри и преработувачки капацитети за ова култура.

На манифестацијата која има за цел да да ја промовира ова земјоделска култура но и да ги презентира сите позитивни својства на празот за здравјето настапија КУД Сушевски Бисери, КУД Цветови од Дедино а свои точки имаа и учениците од  Гоце Делчев од Василево и Атанас Нивичански од Нова маала а настап имаа и момците од Некст тајм

Паралелно домакинките од ова општина ги презентираа сите можни специјалитети од праз со цел да се покажа големата примена на ова култура во традиционалната но и современа кујна.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.