Годинава ќе се прави проект за реконструкција на струмичкиот Центар за култура кој прокиснува при секој дожд

1100

Годинава ќе се прави проект за реконструкција на НУЦК Антон Панов во Струмица иако тој беше предвиден да се реализира со ланската програма на министерството за култура за санација и реконструкција на постојните национални културни објекти за што беа обезбедени 5,5 милиони денари. Од министерството соопштија дека била избрана проектантската куќа ,,Архи Груп План А’’ од Скоја која ќе го работи проектот но целата постапка ке оди во пакет за реконструкција на објекти на уште две културни институции и тоа НУ Музеј на Македонија и НУ Национална галерија објект Мала Станица.

,, Со договорот ќе се обезбедат комплетни проекти на ниво на Идеен и Основен проект со сите факи како и проектантски надзор при изведба на работите. Во текот на ова година годинасе очекува да биде изработен проектнтата документација за сите три објекти вклучувајки го и објектото на НУ Центар за култура ,, Антон Панов’’ Струмица. Во годишната програма за ивнестиции во културата за 2022 година предвидени се средства за реализација на проектот за реконструкциона на Центарот во Струмица,, соопштија од Министерството за кулутра

Струмичкиот Центар со години упатува барања за реконстуркција на објектот кој е ставен во функција во 1986 година.Во рамките на ова културна институција функционираат театарот, ликовната галерија но и музичко сценската дејност. Ванчо Ристов поранешен директор на Антон Панов кажа дека приоритет е реконструкцијата на корвот со оглед на 6 позиции проектува и го уништува ентериерот на Центарот

,,Како приоритет е санација на кровната конструкција. Од таму почнува се. Изминативе години правевме интервенции но објектот е доста амортизиран.  По секои врнежи од дожд мора да поставуваме кофи низ објектот. Паралелно потребно е реконструкција на големата сала и седиштата, на сцените, подот, фасадата која е стаклена. Заради габаритот на објектот нема централно греење. Сетот тоа им го предочивме на министерството за култура и чекаме.  Она што го знаеме е дека треба да се работи проект за реконструкција за што бевме ставени во Програмата за 2021,, кажа Ристов

Центарот за култура Антон Панов има корисна површина од околу 1 600 квадратни метри  и во изминативе 36 години е седиште на сите позначајни јавни и културни содржини. Паралелно таму се одржува и Фестивалот за камерен театар Ристо Шишков, познатата струмичка ликовна колонија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.