Гевгелија домаќин на мечевите на македонската кошаркарска селекција со Норвешка и Данска

572

Македонската репрезентација во наредниот период ќе одигра два натпревари во претквалификациите за пласман на Европското првенство. На 10. ноември, во Гевгелија, Македонија ќе ја пречека Норвешка, и три дена подоцна ќе и биде домаќин на Данска.

„И пред почетокот на претквалификациите во плановите беше освојување на првото место бидејќи единствено води во следната фаза, односно во главните квалификации. Отворивме со две победи и си ја олеснивме работата со оглед на тоа што играме на домашен терен. Играме против Норвешка која, исто така, има две победи и тоа со голема разлика. Верувам дека овој натпревар е одлучувачки, не дека нема шанса за поправен. Но треба да го искористиме домашниот терен и да ја потврдиме победата против Данска“, изјави за интернет страницата на МКФ, селекторот Александар Јончевски.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.