Гевгеличанец лишен од слобода оти парично измамил граѓани за да добијат средства од Фондот за пензиско

4354

Струмичката полиција информираше дека вчера попладне од слобода бил лишен 41 годишниот И.П. од Гевгелија под сомневање дека извршил кривично дело ,,измама’’. Како што стои во известувањето, пријавениот во неколку наврати преставувајки се како З.Ј. наводно вработен како теренски работник на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, довел до заблуда поголем број граѓани барајки од нив да упатат од 1700 до 4000 денари  со цел да подигнат парични средства од Фондот за пензиско во висина од 170 000 до 450 000 денари по разни основи.

Во домот на осомничениот извршен е претрес од страна на полициски службеници каде биле пронајдени и одземени телефонски апарати, сим картички, документи и поголем број мобилни телефонски броеви и лични податоци од оштетени лица. За настанот е известен јавен обвинител и по целосно документирање на случајот против гевгеличанецот ќе биде поднесен соодветна пријава, информираше СВР Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.