Гевгелиски НОЕЛ набавеното возило за свои потреби го адаптира како амбулантно и го донираше на болницата

2215

Гевгелиската компанија НОЕЛ донираше возило на гевгелиската болница кое првично го набавила за сопствени потреби но оцениле дека многу повеќе ќе служи за јавното здравје доколку истото се адаптира за превоз на пациенти. Вака истакна Николина Главчева управител на компанијата која денеска ги предаде клучевите на директорот на болницата Димитар Крџев  истакнувајки дека во услови на пандемија со ковид-19 возилото марка Фолсфаген подобор е да служи на здравствениот систем и гевгеличани

,,Возило е целосно е преадаптирано и опремено за обезбедување на неопходните здравствени услуги. Посакуваме возилото да се користи поретко, но се надеваме дека со збогатувањето на возниот парк на Општата болница во Гевгелија уште повеќе ќе бидат подобрени здравствените услуги кон граѓаните. А тоа беше и основната цел на вработените во нашата компанија – да им помгогнеме на сите граѓани во градот и во општината, а тоа ќе го правиме и во иднина,, кажа  Главчева, управител на компанијата „НОЕЛ“.

Директорот  Митко Крџев, се заблагодари на донацијата со која се подобрува  возниот парк на ова болница  за испорака на квалитетни здравствени услуги,

,,Уште еднаш се заблагодарувам до менаџментот и вработените на „НОЕЛ“ и ја користам приликата да им го честитам 30- годишниот јубилеј во годината што измина, бидејќи станува збор за една од најуспешните компании во регионот која секогаш ни излегува во пресрет,, рече Митко Крџев кој подвлче дека и други гевгелиски компании донирале.

,, Посебно се радувам што во услови кога пандемијата со КОВИД-19 предизвика една од најголемите економски кризи во општината, се уште има компании во кондиција, чии менаџмент и вработени помагаат за општото добро на граѓаните, поточно, за нивното здравје,, рече гевгелискиот граодначалник Сашо Поцков кој денеска присуствуваше на примпоредавањето на донацијта

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.