Времето денеска: Променливо облачно со кратки сончеви периоди, попладне со дожд и ветер

127

Времето денеска ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди. Во претпладневните часови по одделни котлини ќе има појава на магла или ниска облачност. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) кон крајот на денот најпрвин во западните, а во текот на ноќта и во југоисточните делови ќе има повремен дожд. Претпладне ќе дува слаб до умерен јужен ветер кој во попладневните и во вечерните часови вдолж Повардарието ќе засилува. Утринската температура ќе биде од минус еден до пет Целзиусиви степени, а во текот на денот од 9 до 16 Целзиусиви степени.

Во Скопје, во претпладневните часови ќе има појава на магла или ниска облачност, а во текот на денот ќе биде променливо облачно со слаб ветер. Наутро темпертурата ќе биде два степени, а во текот на денот ќе се искачи до 11 Целзиусиви степени.

Синоптичарите за утре прогнозираат дека ќе има променливо облачно време претпладне со повремен дожд во зеверозападните делови од земјата. Од пладневните часови и особено од крајот на денот врнежите ќе се прошират, а понекаде ќе има појава на дожд и преку ноќта. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец кој од крајот на денот ќе се менува во северен, а на североистокот ќе засилува.

Во Скопје утре претпладне ќе има појава на магла или ниска облачност, а во текот на денот ќе биде променливо облачно со слаб ветер. Попладне и во вечерните часови во делови од котлината ќе има повремени врнежи од дожд и ќе започне да дува северен ветер.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.