Во чест на Истатов, Николчо Ѓорѓиев планира да истрча 40 а со велосипед да извози 150 км од Струмица до Дојран

2308

Во чест на фудбалската легенда Благој Истатов кој на денешне ден почина пред три години, ултрамаратонецот Николчо Ѓорѓиев ќе трча и вози велосипед од Струмица до  Штип преку Неготино до Гевгелија и Дојран  во должина од околу 190 километри.  Станува збор за ,,дуатлон,, спротска дисциплина , која Ѓорѓиев ја практикува и е единствениот македонец кој има земено учство на Светско првенство пред две години во Швајцарија

Според информациите настанот ќе се случи на 3 октомври. Се планира Ѓорѓиев во придуржба на членовите на ВК ,,Актив’’ од Струмица да истрча 10 километри по струмичките улици по што со велосипед ќе вози делница од 150 километри и тоа од Струмица кон Штип од каде ќе вози кон  Неготивно  а од таму кон Гевгелија. На ова делница ќе биде придружуван од тркачки велосипедисти од Струмица. Од Гевгелија до хотелот Истато. Николчо Ѓеоргиев потоа повторно ќе трча а станува збор за делница од околу 30 километри

,, Истатов беше легенда и човек со огромно срце. Во негова чест за првпат во Македонија ќе се обидам да трчам и возам велосипед на делница од 190 километри. Паралелно ќе ме придржуваат и членови од ВК Актив и велосипедисти тркачи на долги патеки,, ни изјави Ѓорѓиев кој и претходно имаше трчано за Благој Истатов

Поранешниот голман на струмичка Беласица, Победа од Прилеп, Партизан од Белград и Утрехт од Холандија почина на 27 септември 2018 година, на 71 година. Беше тренер на повеќе клубови во земјава и странство по завршувањето на кариерата, а најголемите успеси ги постигна со Беласица, меѓу кои и пласман во некогашната Единствена втора лига на Југославија.

Истатов беше член и на Стручниот штаб на македонската фудбалска репрезентација како тренер на голманите, а потоа се вклучи во работата на ФФМ како член на Управниот одбор.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.