Во Струмица 60 нови позитивни на ковид-19 пет оздравени и еден починат за последните 24 часа

710

Во последните 24 часа се направени 6.802 тестирањa, а регистрирани се 1.081 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 314
• Гостивар – 187
• Тетово – 160
• Куманово – 84
• Струмица – 60
• Кичево – 47
• Охрид – 38
• Дебар – 30
• Струга – 27
• Прилеп – 25
• Битола – 20
• Штип и Ресен – по 12
• Радовиш – 11
• Велес и Кочани – по 9
• Берово и Виница – по 6
• Кратово – 5
• Кавадарци и Свети Николе – по 4
• Пробиштип – 3
• Неготино и Пехчево – по 2
• Делчево, Валандово, Крушево и Македонски Брод – по 1

Пријавени се 15 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (37г,43г и 49г), Куманово (46г,55г и 63г), Тетово (60г,65г и 79г) и Гостивар (53г,69г и 77г) и по едно лице од Струмица (52г), Струга (43г) и Кичево (77г). Сите пријавени починати лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 91 оздравени пациент од:
• Скопје – 35
• Гостивар – 12
• Тетово – 9
• Кичево и Дебар – по 8
• Куманово и Струмица – по 5
• Прилеп и Радовиш – по 2
• Битола, Кавадарци, Штип, Ресен и Крива Паланка – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.079.818 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 164.529 бројката на оздравени пациенти е 151.235, на починати е 5.589, а бројот на активни случаи изнесува 7.705

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.