Во Струмица и Гевгелија нови 7 заболени од ковид-19 а оздравеле 8 лица од Струмица и Радовиш

2342

Во последните 24 часа во земјава регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство од каде информираат дека 5 лица починале а биле направени 2.018 тестирања. Нови заболени лица според последната дневна ковид статистика има и во Струмица 4 и во Гевгелија 3 што се водат под Центрите за јавно здравје во овие општини.

Освен во Струмица и Гевгелија новите случаи се регистрирани и во: Скопје-45, Куманово-26, Дебар-9, Штип-10, Прилеп-12, Тетово-5, Струга-4, Велес-4, Битола-2, Охрид-2, Кавадарци-7, Гостивар-6, Крива Паланка-6, Кочани-2, Пробиштип-2, Пехчево-3, Берово-1, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1

Паралелно, Институтот за јавно здравје регистрира 212 оздравени пациенти од: Скопје-35, Куманово-42, Штип-49, Прилеп-3, Тетово-10, Струга-2, Битола-4, Охрид-1, Гостивар-45, Струмица-2, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Пробиштип-6, Македонски Брод -3, Свети Николе-1, Кичево-2.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава има 14.163, оздравеа 10.933, на починаа 590, а активни случаи се  2.640. Според завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 45, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 63, активни 24
• Радовиш 41, активни 6
• Валандово 8, активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.