Во радовишко Бучим се одржа ,,Јуручки фестивал”, за Ристов тој е алка за негување на заедничките традиции

527

“Јуручкиот фестивал е настан кој покажува дека заедничките културни вредности и традиции на оваа поднебје се најважната алка на меѓусебната почит, разбирање, пријателство и соработка помеѓу нашите граѓани” порача Градоначалникот Ацо Ристов на традиционалниот 14-ти по ред Јуручки фестивал, кој се одржа во с.Бучим.

Заблагодарувајќи се на организаторот КХО на Турците од Источна Македонија и поздравувајки го присуството на гостите од збратимените општини Селчук и Ташкопру од Република Турција, Градоначалникот посака оваа традиција да продолжи и најави дека во иднина општина Радовиш ќе спроведува голем број заеднички проекти, во кои ќе бидат вклучени сите етнички заедници.

,,Ќе следуваат заеднички проекти во делот на економијата и вработувањето, екологијата, образованието, спортот, културата и други области, се со цел да го подигнеме нивото на соработка и поубав живот за сите граѓани на Радовиш и населените места,, објавија од општина Радовиш

фото: Medija press.mk

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.