Во општините од Југоистокот за последните 24 часа нови 82 позитивни на ковид-19

422

Во последните 24 часа  во земјава се направени 4.096 тестирања, а регистрирани се 1347 нови случаи на ковид-19 а починале 17 пациенти. Во општините од Југоистокот се регистрирани 82 позитивни во Струмица 25, во Гевгелија 34, Радовиш 12, Валандово 7 и Богданци 4.

Регистрирани се 451 оздравени пациенти. Од општините во Југоистокот се забележани 32  и тоа во Струмица 1о, Гевгелија 19 и Богданци 3.

Бројката на активни случаи со последните новозаболени во овој дел на државата стасана 850. Најмногу има во Гевгелија 326, Струмица 274, Радовиш 93, Валандово 82, Богданци 66 и во Дојран 9 активни случаи

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.