Видео: Во Ново село ,,Ѓурѓовденски средби“ – низ ора презентиран богатиот македонски фолклор !

591

Во општинскиот Центар Ново Село се одржаа традиционалните ,,Ѓурѓовденски средби“ кои според традицијата почнаа со поворка на играорците по улиците на Ново Село за да потоа на „Белев Рид“, во кругот на Манастирот Св. Ѓорѓи и Св. Антониј ги презентираат своите фолклорни кореографии.

Како што објави градоначалникот на Ново Село Ѓорѓе Божинов на годинашниве  ,,Ѓурѓовденски средби“ , покрај  КУД „Јане Сандански“ од Ново Село, учествуваа и ФА „Бучим“ од Радовиш, КУД „Вера Јоциќ“ од Македонска Каменица, КУД „Филиграни“ од Охрид и ТС „Пшелина“ од с.Генерал Тодоров, Бугарија.

Голем број гости и посетители го следеа настапот на играорците меѓу кои и првиот човек на општината но и владиката Јаков Стобиски.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.