Во МОН тврдат дека на 1 септември учениците ќе ги добијат потребните учебници

225

Сите учебници кои досега се одобрени за користење од страна на Националната комисија за учебници, се веќе испечатени и интензивирана е испораката до училиштата, информираат во Министерството за образование и наука (МОН). Од таму уверуваат дека согласно акцискиот план, целосно била завршена испораката во југоисточниот регион, а во моментов учебници се распределуваат во училиштата во главниот град и во општините во северниот и западниот дел на државата.

„Процесот на испорака на сите учебници кои се одобрени, вклучително и на најновите за трето одделение кои ќе се дистрибуираат утре, ќе биде целосно завршен на 1 септември. Оние пак кои се во постапка, а тоа се учебниците за шесто одделение, ќе се испорачаат во текот на месец септември, односно веднаш откако ќе ги поминат сите фази на процесот на одобрување“, велат во МОН.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.