Во земјава нови 66 позитивни на коронавирус за последните 24 часа, објави Филипче

952

Денеска се регистрирани 12 оздравени пациенти од Скопје кои се лекуваа во домашни услови, а кои по два контролни теста се негативни на коронавирусот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својата ФБ страна. Според него  во изминатите 24 часа се потврдени 66 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје-10, Куманово-27, Штип-3, Прилеп-4, Тетово-5,  Струга-4, Велес-2, Охрид-5,  Гостивар-1,   Кочани-3, Неготино-2

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 974 лица. Во изминатото деноноќие направени се 500 теста. За пациентка која пред два дена починаво ГОБ „8 септември“ денеска е пристигнат резултат на брис кој покажал присуство на Ковид-19.  Едно лице кое во вчерашната статистика беше евидентирано во Куманово, по завршување на епидемиолошката анкета е утврдено дека е жител на Крива Паланка и согласно тоа е адаптиран денешниот извештај.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.