Во Богданци во Католичката црква ќе бидат изложени моштите на Свети Кирил

762

По десет години моштите на Свети Кирил повторно ќе бидат изложени во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Богданци, а верниците ќе имаат можност да се поклонат и да ги упатат своите молитви до апостолот на словенските народи, објави порталот католици.мк

Како што пренесе порталот со изложувањето на моштите ќе има ссвета Литургија која ќе започне во 10.00 часот со што ќе се прослави патрониот празник на парохиската црква во Богданци Св. Кирил и Методиј како и десет години откако од страна на  епископот Киро Стојанов прв пат беа изложени моштите на Свети Кирил во Македонија.

За време на светата Литургија ќе проповеда отец Атанас Сирачев парохиски викар во Радово

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.