Босилово ќе добие комунално возило вредно 68 илјади евра донација од јапонскиот народ

869

Во рок од 6 месеци ЈПКД Огражден од Босилово ќе добие возило марка мицубуши за собирање и транспорт на комунален отпад вредно околу 68 илјади евра откако денеска градоначалникот на општина Босилово и јапонскиот амбасадор во земјава Хиронари Савада потпишаа договор за донацијата.Како што беше соопштено донацијата е во рамките на Грант програмата за мали проекти и човечка безбедност кои ги обезбедува јапонскиот народ

,, Се надевам дека овој грант ќе биде почеток на една добра соработка. Же доделиме комунално овзило д марката Мицубуши. Истото ќе помогне на општиани комуналното да се справи со отпадот и дивите депонии за да се пдообри животната средина,, кажа Савада кој подвлече дека  од 1996 година досега Јапонија инвестирала  околу 8 милиони евра во земјава за реализација на околу 200 проекти од областа на образованието, здравството и животната средина

Градоначалникот на Босилово Ристо Манчев кажа дека со новот  возило ќе се зајакнат капацитетите на комуналното Огражден за организирано собирање на комуналниот отпад од физичките и правните лица.

,, Заклучивме дека состојбата со отпадот во општина Босилово е загрижувачка . Работиме на тоа да ги зајакнеме капацитетите на комуналното со цел редовно собирање и вклучување на сите населени места во процесот на организирано собирање на комуналниот отпад. Планираме да утврдиме соодветни локации за градежен шут но и да пристпаиме кон селекција на отпадот. Со почетокот на идната година планираме организирање на еколошки акции,, кажа Манчев.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.