Битиќи: На земјава ѝ недостигаат 10.000 работници

357
Околу 10 илјади работници годишно и недостигаат на земјава, тврди вицепремиерот Фатмир Битиќи. Најзагрозени се секторите градежништво, хотелиерство и туризам бидејќи најголем дел работници од тие дејности, како што кажа Битиќи, одат во држави каде има далеку повисоки плати и подобри услови. Па така, Владата проблемот ќе го решава преку доквалификација на домашниот кадар, но и со увоз на работна сила. Битиќи вели вратите се отворени за работници од сите земји.
„Бегаат за што повисоки просечни плати. Просечната плата кај нас достигна 550 евра, платата каде одат нашите работници да работат е 1 100 евра, а земјите од каде што најверојатно ќе доаѓаат работници во рударството, па и во градежништвото е просечна 200 евра. Тоа е природен циклус на движење на работна сила за подобро. / Сметам прво луѓето од регионот првично треба да се искористат, потоа оставаме отворено. Нема дефинирано од каде, нема дефинирано квоти, отвораме дискусија, но сметаме дека тоа е актуелен проблем. Граѓаните сакаат подобори услуги и подобри патишта кои треба да се изградат.“ изјави Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.