Бенли Таш – каменот на плодноста во Општина Босилово повторно собра голем број граѓани (фото)

1109

Голем број граѓани го посетија Бенли Таш- каменот на плодноста кој се наоѓа меѓу сртот на селата Дрвош и Иловица во општина Босилово. Станува збор за место каде според верувањата сите оние кои ќе можат да се протнат низ отворот на големите камења ќе имаат рожби.

Станува збро за народен собир по повод Светите 40 Маченци од Севастија. Паралелно денеска таму имаше и културно- уметнички програма а имаше и посебна трпеза со традиционални специјалитети  од овој дел на струмичко.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.