Беласица славеше во Кавадарци, Мирчевски со два гола го скроти Тиквеш, еден од свртување, друг со глава (видео)

1167

Струмичка Беласица славеше на тешкото гостување во Кавадарци каде  Мартин Мирчевски двапати ја тресеше мрежата на домаќинот за конечни 2:1. Со ова победа, седма по ред, струмичани го превзедоа лидерското место во Втората фудбалска лига Исток и го чекаат исходот од мечот Брегалница – Кожув.

Сино белите од Струмица не потклекнаа на притисокот на домашниот Тиквеш кој се смета еден од фаворитите за прво место.  Мартин Мирчевски уште од 16 тата минута најави победа за Беласица, резултат со кој заминаа на одмор. Во второто полувреме кавадрачани ја засилија офанзивата што резултираше со гол од пенал во 80 тата минута. Но Беласица не се откажа. Во судиското надополнување Мирчевски со глава ја повторно ја затресе мрежата на Тиквеш за конечни 2:1.

Со ова победа Беласица има 7 победи, едно реми и пораз од Кожув и со вкупно 22 бода се лидери. Еве ги двата гола на Мартин Мирчевски

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.