Беласица победнички во Гевгелија против Кожуф и се проби на врвот на второлигашката табела

1129

Фудбалерите на Беласица забележаа победа во Гевгелија против Кожуф со 2:1 и освоија значајни три бода во трката за камбек во елитата. Васил Крстев во 23 минута го отвори резултатот за водство на струмичани. Стефан Терзиев го матријализираше притисокот на гевгеличани кои израмнија на 1:1. Васко Глигоров беше фудбалерот кој погоди за победа во финишот од средбата за Беласица за кончени 1:2.

Со 3 победи и едно реми, 8 постигнати и 3 примени гола струмичките сино бели се на втората позиција на второлигашката табела источно друштво каде води Слога од Виница без пораз и максимален ефект од 12 бода по четири првенствени кола.

Гевгелиски Кожуф со една победа, едно реми и два пораза има 4 бода и се наоѓа на 6 тата позиција во конкуренција на 10 екипи од Втората фудбалска лига Исток

фото ФК Кожуф

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.