Алсат М: Следната недела Владата ќе ги поскапи доматите и краставиците за 30 денари

308

Трговците на големо со овошје и зеленчук кои увезувале од земјите од регионот, со години приложувале лажни фактури во царината за да плаќаат поевтини давачки, соопшти министерот за економија Крешник Бектеши. По средбата со увозниците тој рече дека било откриено оти неколку месеци по ред, па дури и години, се пријавуваат лажни фактури и оти поради тоа од следната недела ќе има корекции на „замрзнатите“ цени. Тоа значи дека дел од 11 производи,односно овошје и зеленчук, се очекува од следната недела да поскапат, особено доматите и краставиците и тоа за 30 денари, објави телевизија  Алсат М.

„Увозниците во изминатиот период, особено во последните месеци, давале други фактури на нашата царина, а други имале при купување на производите од земјите од регионот. Со ова направиле нелојална конкуренција на домашните производители поради придобивките од царинските давачки кои не важат само за земјите од ЦЕФТА, вклучително и Албанија и Србија, туку и за другите бидејќи за овошјето и зеленчукот имаме царина, покрај данокот само 5% од ДДВ и сакале да ги избегнат царинските давачки“, рече Крешник Бектеши, министер за економија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.