Активистите против рудници славеа над Иловица и оставија аманет на идните генерации да не дозволат отворање рудник на Огражден

1319

Активистите против рудници од Југоистокот се собраа на планината Огражден кај населеното место Иловица и ја славеа победата по тригодишната борба против изградба на рудник за бакар и злато на ова локација. Со оро и песна ја прославуваа одлуката на Владата да му ја одземе концесијата на ,,Еуромакс рисорсис’’ за експлоатација на металични минерални суровини на Огражден што беше основна цел на членовите на здруженијата ,,Здрава котлина’’ и ,,Еко долина’’ кои во изминатиов период со низа протести, реагираа на можното  отворање рудник со површински коп .

Од денешното славје говорниците упатија и пораки до месното населени и сите лубители на здравата животна средина, да бидат внимателни во иднина бидејки како што кажаа ,,профитерите’’ секогаш ќе настојуваат да отворат рудник на Огражден

,,Сакам амнет да Ви оставам. После одредено време, нека очекуваат младите, дека овој проблем повторно ќе воскресне, тоа злато овде, повторно ќе ги привлече ,,профитерите’’ кои  единствено мислаат за пари а не за човечките животи. Затоа бидете претпазливи и сетете се на моите зборови дека  сме успеале еднаш да си го одбраниме местото и ова борба што ја добивме, нека биде потик за Вас, тогаш кога ќе се појават нови моќници,, рече дедо Ило од Штука  еден од најстарите активисти за борба против изградба на рудник над Иловица

Владата овој месец донесе одлука за еднострано раскинување на договорот за концесија на Еуромакс Рисорсис со објаснување дека концесионерот нема поднесено барање со целокупната  неопходна документација за издавање на дозволоа за експлотација на минерални суровини во рок од четири години по склучување на договорот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.