дома тагови Светска Банка

таг: Светска Банка

Богданци ги утврди улиците кои ќе ги реконструира со средствата одобрени за ова општина од заемот на Светска Банка

Општина Богданци на својата веб страна ги објави улиците кои планира да ги реконструира со средствата што се одобрени за ова општина од заемот...

Општина Ново Село набави канти за отпад за секое домакинство, за да организирано се собира отпадот и не се...

Наредниот период сите домаќинства од општина Ново Село ќе добијат канти за отпад, кои локалните власти ги набавија преку грантот од проектот за подобрување...

Околу 7,3 милиони евра од заемот од Светска Банка се алоцирани за општините од Југоистокот за локaлни патишта и...

Околу 7 милиони и 300 илјади евра ќе треба да добијат општините од Југоистокот за подобрување на патната инфраструктура од Проектот за поврзување на...

За кои улици и патишта добија готови проекти Василево, Богданци, Конче, Ново Село и Босилово преку Светска Банка

Општините Василево, Босилово, Ново село, Богданци и Конче денеска ги добија проектните документации за изградба на нови локални патишта и улици за кои аплицирале...

Половина милион евра се инвестира кај сончевата населба Мантово, Конче очекува развој на езерскиот туризам

Околу половина милион евра се инвестираат во езерската викенд населба Мантово во општина Конче во подобрување за подобрување на патната инфраструктура со цел искористување...

МЗШВ најави изградба на откупно дистрибутивен центар за зеленчук во Струмица преку проект на Светска Банка

,,По успешните преговори со Светска Банка за проектот ,,Модернизација на земјоделството’’ во вредност од 46 милиони евра, во кој како главна компонента се два...

Во новата општинска зграда во Ново Село ќе има канцеларии и на државни органи во интерес на граѓаните, кажаа...

Општинската административна зграда на Ново Село ќе биде мулифункционален објект во кој освен општинските служби ќе бидат сместени и дисперзирани канцеларии на повеќе државни...

Општина Василево го доби универзалниот ровокопач за одржување патишта и канали а ќе го користат и Босилово и Ново...

Стаса универзалниот ровокопач кој го доби општина Василево преку Проектот за подобрување на општински услуги - МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии. Попладнево...

До крајот на јули патот до Смиљанци се очекува да биде готов, градоначалникот Конзулов очекува селото да заживее

До крајот на јули треба да биде готов патот до Смиљанци за кое општинските власти имаат тврдат дека има потенцијал да прерасне во Етно...

Николовски од Валандово најави 20 милиони евра за изградба на откупни центри за зеленчук и овошје

Министерот за земјоделство Лупчо Николовски од Валандово најави дека до крајот на годината преку Светска Банка ќе бидат доделени 20 милиони евра за изградба...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Гевгеличанец вечерва си ги убил братот и снаата пред влезот на...

Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си Л.Г. (71) и снаата Т.Г. (62). Веста за МИА ја потврдија...