дома тагови Перо Костадинов

таг: Перо Костадинов

Костадинов ги повика жителите на Општина Валандово да достават предлози и заеднички да го креираат Буџетот

Првиот човек на општина Валандово, Перо Костадинов ги повика жителитe на општина Валандово да учествуваат во креирањето на Буџетот за идната година, преку пополнување...

Браќата Гошевски печеа ракија од калинка а Пандев и Смиланов најдобри на Валандовската ракијада (фото)

По пауза од една година заради пандемијата, денеска во Валандово се одржа 21 то издание на манифестацијата ,,Валандовска ракијада’’. На истата учествуваа 20 тина...

Земјоделците од валандовско добија вода за наводнување од системот Јужновардарска долина вреден 24 милиони евра

Земјоделците од валандовските населени  места Удово, Јосифово, Пирава, Калково добија вода за наводнување од хидросистемот Јужновардарска долина. Премиерот Заев заедно со министерот за земјоделство...

Општина Валандово за Денот на жената донираше средства на ,,Борка” за поддршка на жените кои се борат со рак

Општина Валандово донираше симболична сума од 30.000 денари за здружението за борба против рак ,,Борка – за секој нов ден” во знак на поддршка...

Во март ќе почне изградба на градинка во Јосифово, најави градоначалникот Костадинов

Во март годинава се очекува да почне изградбата на Детска градинка во валандовско Јосифово. Вака најави градоначалникот на општината Перо Костадинов кој заедно со...

Дебата во Богданци за реформи во стручното образование кое обезбедува повисок квалитет на живот

Премиерот Зоран Заев денеска во Богданци беше гостин на дебатата која ја организираше Министерството за образование и наука со поддршка на Амбасадата на Швајцарија...

Општина Валандово ќе гради улица од Чалакли до Татарли, тендерот го доби струмичка фирма

Општина Валандово деновиве склучи договор со фирмата Жикол од Струмица откако распиша тендер за реконструкција на патот Чалакли-Татарли во должина од околу 650 метри....

Валандово ќе добие ново модерно и енергетско ефикасно осветлување

Во наредниот период во општина Валандово треба да отпочне постапката за замена на сегашното со ново улично осветлување кое ќе биде енергетски ефикасно со...

Проектот за експресен пат Струмица-Смоквица ќе биде готов во февруари по што ќе се бараат пари за изградба, кажа...

Проектирањето за изградба на нов експресен пат од Струмица до Коридор 10 кај Смоквица е во завршна фаза кажа при последната посета во општина...

Со пари од државата, ќе се асфалтира улица во валандовско Чалакли познато по Фестивал заштитен од УНЕСКО

Градоначалникот на Валандово Перо Костадинов заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски најавија асфалтирање на улица во населеното место Чалакли познато по...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Борбена игра на струмички Астраион кој со Младост Богданци ги поделија...

Струмичките ракометари одиграа нерешено со Младост 1977 од Богданци во рамките на второто коло од Првата лига и ги поделија бодовите. И двата тима во...