дома тагови епископ Јаков

таг: епископ Јаков

Кандидати за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ од Струмичко побараа благослов од Епископ Стобиски г. Јаков, соопшти партијата

На почетокот на кампањата за Претседателски избори, ВМРО-ДПМНЕ  како  чин на изразување на добрата намера и почитување на вредностите на нашиот народ со своја...

Христос воскресна! Навистина воскресна! – Православните верници го празнуваат Велигден

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на...

ФОТО: Децата во Струмица ја најавија големата христијанска радост – Рождеството Христово !

Околу 80 тина деца беа дел од Бадниковата поворка во Струмица но и Бадникарскиот концерт на плоштадот во Струмица со што ја најавија големата...

Бадникарски концерт и годинава на плоштадот во Струмица а ќе има и Бадникова поворка

На Бадник, 6 јануари, Фондацијата „Елеуса“ при Струмичката епархија и Школата за веронаука при храмот „Св. Кирил и Методиј“ и годинава ќе го организираат...

Како единки сме немоќни, но заедно можеме да ги насочиме децата кон исправни животни одлуки, порача Фондацијата Елеуса

Во организација на Фондацијата „Елеуса” во НУЦК „Антон Панов” во Струмица синоќа се одржа трибина насловена како „Зависност-криза на современиот човек”.Пред присутните говореа Викарниот...

Нашите срца не смеат да бидат камен, кажа епископ Јаков Стобиски при посетата на децата во ресторанот ,,Кај Виктор’’...

,,Секоја личност со посебни потреби е специјален, посебен човек во овој свет, испратен од Бог за да спречи нашите срца да се претворат во...

Најмладите од Струмица ја најавија веста за Христовото раѓање ! (фото)

Најмладите од Струмица со Бадникова поворка и  концерт со Божиќни песни каланди ја најавија веста за Христовото раѓање. Детскиот хор со ученици од школото...

Свештеникот Милчев кој доби забрана, во Црквата во која со години беше, во касата најдовме пиштол, кажа епископот Јаков

Свештеникот Боро Милчев од Струмица не е разрешен поради едицијата од 12 книги за македонските светители тој е разрешен поради неговото нецрковно и неканонско...

Видео кое носи силна порака и предупредува ! – Струмица продолжува со кампањата ,,Еко фронт – чиста да ни...

Општина Струмица заедно со ЈПКД Комуналец со видео спот ја продолжи кампањата ,,Еко фронт - чиста да ни е’’ - видео во кое се...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...