дома тагови Гевгелија

таг: Гевгелија

Турци сакаат да градат ветерници кај Гевгелија доставиле барања до државните институции

Турци сакаат да градат ветерен парк  на територијата на општините Гевгелија и Демир Капија. Преку својата фирма ,, Калтурн Енерџи'' доставиле известување за својата...

Блокотехна преку Гостивар ќе атакува на КУП титулата – Кожув немоќен пред МЗТ

Познати се полуфиналните двојки од кошаркарскиот КУП на Македонија што се одржува во Гевгелија. Тимот што ја освои балканската БИБЛ лига, гевгелискиот тим Блокотехна...

Во Гевгелија КУП завршница во кошарка, гевгеличани сакаат титула, финале Кожув – Блокотехна

Викендов Гевгелија треба да ги даде КУП победниците во македонската кошарка. Во спортската сала 26 април ќе се дознаат освојувачите на титулите во машка...

Глигор и Теодора од Гевгелија промовираа нов сингл на англиски ,,Се што ми треба си ти’’ снимен на Кожув...

Гевгелискиот музички тандем ,,The G Notes’’ составен од Глигор и Теодора Гошеви инаку брат и сестра, промовираа нов музички сингл на англиски насловен како...

Во Гевгелија секој трет на велосипед за било каде, во Струмица на кафе се оди со моторно возило

Се претпоставува дека повеќе од 3.000 гевгеличани секојдневно возат велосипед за каква било намена како превозно средсство. Се сметаат за лидери во користење на...

Учениците од Петар Мусев од Богданци и Јахја Кемал од Струмица најдобри на математички хепенинг во Богданци

Во Домот на културата „Бранд Петрушев“ во Богданци  се одржа математички хепенинг „Ден на бројот пи“ 2019 на кој учествуваа околу 80 тина основци...

На излетничкиот локалитет Динќут кај Гевгелија ќе има летно кино со капацитет од 50 посетители

На излетничко рекреативниот локалитет Динќут кај Гевгелија кој се уредуваше со европски пари од програмата за прекугранична соработка со соседна Бугарија, ќе има летно...

Во Гевгелија прогласена епидемија на морбили, регистрирани 9 случаи со мали сипаници

Бројот на заболени од морбили расте и надлежните прогласија епидемија и во Гевгелија. Досега епидемија е прогласена во Скопје Куманово и Тетово. Kомисијата за...

Приведен разбојникот кој со ловечка пушка ограби казино во Гевгелија

40 годишен гевгеличанец е приведен откако изминативе месеци извршил повеќе тешки гражби а во јануари со ловечка пушка ограбил казино во Гевгелија маскиран со...

Се градат нови 14 училници во гевгелиската гимназија со кредит од Светска банка

Течат работите за изградба на новите 14 училници во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија за што општината доби кредит од Светска банка во висина...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Објавена програмата за „Струмичкиот карневал 2023“ кој ќе се одржи од...

Организациониот одбор на струмичкиот карневал, ја објави Програмaта за годинашново издание. Карневалските денови почнуваат на 22 февруари кога клучот на градот од страна на...