дома тагови Гевгелија

таг: Гевгелија

За една година Гевгелија ќе добие нов урбан парк на 6 000 m², проектот чини 106 илјади евра

Започна расчистувањето на теренот од 6 000 метри квадратни кај вториот кружен тек на Булеварот Гевгелија од едната страна и улицата Саво Михајлов од...

Гевгелија доби „off road“ патека а се одржа и првиот Велотлон – Анчев, Досков и Семенаков најбрзи ! (ФОТО)

Во Гевгелија се одржа првиот Велотлон откако АМД ,,Дичо Панов“ во соработка со Гевгелија Точак клуб и Општина Гевгелија преку проект во месноста Курија кај...

Татко и син од Богородица – гевгелиско во притвор, се сомничат за недозволено поседување оружје и муниција (ВИДЕО)

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против татко и син од селото Богородица, кои во своите домови неовластено држеле поголемо...

Во напуштен објект во Богородица и стан во Гевгелија пронајдени 15 килограми марихуана (ФОТО)

На 23.04.2023, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија и Полициската станица Гевгелија...

КУД „Танец“ од Миравци ја продолжи вековната традиција за македонскиот непокор преку „Ѓура Мара“ (фото)

Најстарата автентична фолклорна манифестација ,,Ѓура Мара“ се одржа во гевгелиско Миравци. Во организација на КУД „Танец“ на третиот ден од Велигден, жителите од ова...

„Ансамблот Бојмија“ од Гевгелија со Гран При на ,,Велигденските средби“ во радовишко Ораовица меѓу 18 ансамбли од Балканот!...

Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Радовиш а во организација на Фолклорниот ансамбл „Китка“, на манститсркиот комплекс „Св. Ѓоргија“, по осумнаесетти пат...

Велигденско јајце од 600 рози во манастирот „Св. Спас“ во Гевгелија ! (ФОТО)

Јованка и Леана Јанковски од Цвеќарата „Фантазија“ од Гевгелија направија цветен аранжман Велигденско јајце од рози кој беше поставен во манастирот "Св. Вознесение Христово"...

Во чест на Благој Истатов, Николчо Ѓорѓиев со поддршка на ВК Актив ќе трча и вози велосипед 190 км...

Струмичанецот кој работи и живее во Швајцарија - Николчо Ѓоргиев во соработка со ВК „Актив“ од Струмица и фамилијата Истатови утре ќе го реализираат...

Во Гевгелија доделени нови 2096 канти и 56 контејнери за селекција на пластика, хартија и лименки

Гевгелиски Комуналец почна да ја реализира и втората фаза од проектот за селекција на отпадот во општината. За таа цели се дистрибуираа 2 096...

Гевгеличани преку Форуми на заедницата ќе одлучуваат за што да се потрошат околу 50 илјади долари

Општина Гевгелија во наредните 18 месеци ќе биде дел од програмата  „Зајакнување на општинските совети“, која има за цел подобрување на капацитетите на општината...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Најавен стартот на градежните работи за новата пречистителна и санација на...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска беше во посета на Дојран и како што објави градоначалникот на ова општина Анго Ангов, официјално го најавил  започнувањето на...