дома тагови Велигден

таг: Велигден

Велигденско јајце високо над два метри донација од Иље Илиев, го краси дворот „Св Пантелејмон“ во Мокриево (ФОТО)

Велгиденско јајце изработено од градежен матријал, високо 220 сантиметри а тешко 600 килограми го краси црковниот двор на „Св. Пантелејмон„ во населеното место Мокриево....

Христос воскресна! Навистина воскресна! – Православните верници го празнуваат Велигден

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на...

Јордан Митев подготви нов сингл, за Велигден промоција со видео спот за „Среќо моја, среќа си ми ти“ (видео)

Фолк пејачот и кантавтор Јордан Митев објави дека го заокружи снимањето на новиот сингл насловен како „Среќо моја, среќа си ми ти“ за кој...

Велигденска честитка на Бискупот скопски и епарх струмичко- скопски Н.В.П. монс. Киро Стојанов

Соочени со најразлични општествени предизвици, како што е вештачката интелигенција, на што општeството допрва треба да даде одговор за да се зачува човечкото достоинство,...

Членовите од Порака Струмица организираат Велигденски Базар, ќе продаваат украси и експонати што сами ги изработувале !

Со пораката ,,Да ги отфрлиме стереотипите, а да ја подигнеме свеста за нашите потенцијали и можности’’ Центарот за подддршка на лицата со интелектуална попреченост...

КУД „Сушевски бисери“ од Сушево во понеделник организира концерт во чест на големата радосна вест !

КУД ,,Сушевски бисери'' од населеното место Сушево општина Василево кој со години го негува традиционалниот македонски мелос но и ора, во понеделник на  25...

Обвинителството во Гевгелија бара казни од 1000 евра за 30 лица кои играа оро на Велигден на полициски час

Гевгелиското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против 43 лица кои го сториле кривичното дело –  Непостапување според здравствени прописи за време на...

МВР идентификува 18 гевгеличани кои на Велигден играа оро на улица во полициски час и најави пријави

Министерството за внатрешни работи идентификуваше 18 лица од Гевгелија кои завчера за време на полициски час заигра оро среде улица, со што ја прекршиле...

Христос воскресна! Навистина воскресна! – Православните верници го празнуваат Велигден

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на...

Со отворени срца и дома да го прославиме Велигден, оти и во иднина треба да го славиме празникот, честитка...

Почитувани сограѓани од христијанска вероисповед, Во пресрет на мигот кога со многу радост повторно ќе ја примиме убавата вест за Христовото Воскресение, сакам да Ви...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Приведен жител од Валандовско Удово, полицијата го сомничи дека предизвикал пожар...

На 29.05.2024 во 11.30 часот во село Удово, валандовско, полициски службеници од Полициската станица Валандово го лишиле од слобода К.Ш.(23) од с.Удово поради постоење...