,,Струмица опен’’ годинава од 9 јуни до 18 август – се најавуваат над 30 настани

Струмица ОПЕН фестивалот што го организра здружението ,,Културно забавен живот’’ од Струмица а го финансира општина Струмица, министерството за култура и повеќе компании од...

Васил Гарванлиев ја промовираше својата “ПриКазна„ која ќе биде дел од новиот албум што го спрема (видео)

Струмичанецот Васил Гарванлиев на официјален јутуб канал ја објави неговата најнова песна и видеозапис за “ПриКазна„. Ова е негов втор проект оваа година по...

По две години постоење, Стакато Бенд од Струмица влезе во студио и почна да снима песни

,,Стакато бенд’’ од Струмица влезе во студио и почна да снима преработки на македонски народни песни. Истите се снимат во Скопје а како што...

Соло сум, но не сум се откажала од потрагата по мојата сродна душа, вели фолк пејачката Стојне

Младата и атрактивна пејачка, струмичанката Стојне Николова која го спрема својот прв албум ,,Мелем за душа,, вели дека и покрај многуте работни обрврски сепак наоѓа...

Горан маестрално ја отпеа ,,Не дирај моју љубав’’ на концерт во Хрватска а на гитара го следеше авторот Винко...

По повод десетгодишниот јубилеј на музичката група ,,Гета’’,  викендов во Оребиќ Хрватска се одржа концерт на кој учествуваа и Ленче и Горан Кукиќ, каде...

Саше Митев се раздели од Стакато Бенд – заминува за Берн Шваjцарија во Стринг Арт Бенд

Пејачот Саше Митев објави дека се разделува од ,,Стакато Бенд'' во кој беше составен дел повеќе од две години а со кој снимија неколку...

Гавазова го промовираше спотот ,,Роден си за грев’’ снимен во бугарски замок – презадоволна сум, вели Сузе

Фолк пејчката Сузана Гавазова го објави спотот за нејзиниот нов сингл,, Роден си за грев,, снимен во бугарскиот замок  ,,Равадиново’’ кај  Созопол Бугарија. Станува...

Јордан Митев го објави спотот за „Среќо моја, среќа си ми ти“ снимен во дворец во Швајцарија (ВИДЕО)

Јордан Митев на својот youtube канал го промовираше видео записот за својот нов сингл „ Среќо моја, среќа си ми ти“, кој го снимаше...

Само што се врати од Америка, влезе во студио – Катерина Ристова снима нова песна чија промоција ќе биде...

Поранешниот вокал на бендот Легато - Катерина Ристова  се врати од Питсбург Пенсилванија од САД и влезе во студиото на Љупчо Соколовски во Скопје...

Видео од настапот на Ансамбл ,,Бојмија” од Гевгелија кој преку државната РТС ја освои Србија

Ансаблот за традиционална игра и песна ,,Бојмија,, од Гевгелија кој изминатиов период имаше настапи во соседна Србија одлично го престави македонскиот фолклор  а преку...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајка на патот Еднокуќево –...

Вчера во 19.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат помеѓу селата Еднокуќево и Моноспитово, струмичко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко...