Пред Get EXITed забавата, на 7-ми септември во паркот во Струмица ќе има и регионален Фестивал на храна и...

Владата на 7 септември, во рамки на иницијативата Отворен Балкан, ќе организира регионален Фестивал на храна и вино во Струмица. Фестивалот ќе биде продолжение...

Сара Јанева од струмичко Сушица со дури 11 концерти во Словенија со операта ,,Кармен“ од Бизе (фото)

Младата оперска пејачка Сара Јанева од Сушица општина Ново Село, изминативе период имаше  неколку настапи во Словенија во рамките на изведбата на операта ,,Кармен''...

Звучни имиња ќе настапат на Get EXITed забавата во Струмица која ќе биде во големиот парк на 7 септември

Познати светски и регионални музички имиња ќе настапат на првата Get EXITed забавата која ќе се одржи на 7 септември во големиот парк во...

Од утре музичкиот дел на Струмица Опен Фест 2022 – пет вечери со многу музика и забава

 Од 15.08  (понеделник) со концертот на летната школа за гитара започнува неделата на музички концерти во рамки на програмата Струмица Опен Фестивал 2022 Оваа година со огромно...

Фестивалот ЕГЗИТ на 7 септември во Струмица – еднодневна забава под мотото ,,Возбуди се”

Музичкиот фестивал Егзит, еден од најголемите и нареномирани во Европа, ќе има еднодневно преставување во Струмица како увертира на можна долгогодишна повеќдневна феестивалска забава,...

Стартува Струмица Опен Фест 2022, ќе има култура и забава, спорт и рекреација и музички концерти

Со концерт на стари македонски евергрини и шлагери во изведба Љубомир Митровски, Денис Кирчанов, Боби Ѓошиќ, Игор и Даме во малиот градски парк во...

Утре во Дојран почнува ,,Мандра фестивал” ќе има продолжение наредниот викенд

Под мотото,, Еден фестивал за сите генерации'' утре стартува второто издание на ,,Мандра фестивал'' кој годинава ќе се реализира во два термини. Како што...

,,Фолклорна низа” ја презентираше Струмица и македонскиот фолклор пред цела Турција (фото/видео)

Членови на  ,,Фолклорна низа’’ од Струмица деновиве престојуваат во Турција каде имаат свои настапи и го презентираат македонскиот фолклор.  Станува збор за Манифестацијата ,,Македонија’’...

Драгана од Струмица повторно ,,растури” во Ѕвездите на Гранд – пееш како змеј и кажа Шерифовиќ

Младата Драгана Костова од Струмица успеа да се пласира во седмиот круг од балканското музичко шоу ,,Ѕвездите на Гранд''. Таа повторно го освои жирито...

Гавазова донираше фустани за матурантки во акцијата „Подари, израдувај некого“ на СОУ Никола Карев во Струмица

Фолк пејачката Сузана Гавазова се вклучи во акцијата „Подари, израдувај некого“  на СОУ ,,Никола Карев'' во Струмица и донираше повеќе фустани од свои настапи...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Јапонија и понатаму ќе го помага македонското здравство, кажа амбасадорот Севада...

Aмбасадорот на Јапонија во земјава Хиронори Савада беше во посета на општина Гевглеија каде пред една година донираа нов рентген апарарат вреден 60 698...