Со сечење самун долг 4 метри, почна радовишката САМУН ЕМ ТАТЛИЈА – 12 фурни нудат самуни кои се вкусат...

Првиот човек на општина Радовиш Ацо Ристов, со симболично расечување на самунот долг четри метри го означи стартот на манифестацијата Самун ем татлија која...

Филмот за ,,македонскиот Елвис Присли” од струмичко Куклиш прикажан на Ал Џазира Балкан фестивал (видео)

Документарниот игран филм „Сонцето не грее на сите страни“, во режија на Глигор Кондовски, завчера беше дел од програмата „Еј-џej-би индустри – Денови на...

Илјадници посетители на Get EXITed забавата во Струмица – догодина најавени две вечери (ФОТО)

Забавата Get EXITed ја наполни Струмица со илјадници посетители од повеќе градови од земјава, но и соседните држави. Започна околу 21 часот а траеше дораните утриснки...

Сѐ е спремно за големата Get EXITed забава во Струмица во градскиот парк

Големата Get EXITed забава ќе се одржи утре, 7 септември во Градскиот парк во Струмица, а ќе настапат возбудливите имиња од светската и регионалната...

Пред Get EXITed забавата, на 7-ми септември во паркот во Струмица ќе има и регионален Фестивал на храна и...

Владата на 7 септември, во рамки на иницијативата Отворен Балкан, ќе организира регионален Фестивал на храна и вино во Струмица. Фестивалот ќе биде продолжение...

Сара Јанева од струмичко Сушица со дури 11 концерти во Словенија со операта ,,Кармен“ од Бизе (фото)

Младата оперска пејачка Сара Јанева од Сушица општина Ново Село, изминативе период имаше  неколку настапи во Словенија во рамките на изведбата на операта ,,Кармен''...

Звучни имиња ќе настапат на Get EXITed забавата во Струмица која ќе биде во големиот парк на 7 септември

Познати светски и регионални музички имиња ќе настапат на првата Get EXITed забавата која ќе се одржи на 7 септември во големиот парк во...

Од утре музичкиот дел на Струмица Опен Фест 2022 – пет вечери со многу музика и забава

 Од 15.08  (понеделник) со концертот на летната школа за гитара започнува неделата на музички концерти во рамки на програмата Струмица Опен Фестивал 2022 Оваа година со огромно...

Фестивалот ЕГЗИТ на 7 септември во Струмица – еднодневна забава под мотото ,,Возбуди се”

Музичкиот фестивал Егзит, еден од најголемите и нареномирани во Европа, ќе има еднодневно преставување во Струмица како увертира на можна долгогодишна повеќдневна феестивалска забава,...

Стартува Струмица Опен Фест 2022, ќе има култура и забава, спорт и рекреација и музички концерти

Со концерт на стари македонски евергрини и шлагери во изведба Љубомир Митровски, Денис Кирчанов, Боби Ѓошиќ, Игор и Даме во малиот градски парк во...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

При акциска контрола на МВР пронајдена дрога, во Гевгелија приведено лице

Полициски службеници при контроли во текот на минатата ноќ кај едно лице во Гевгелија пронашле марихуана, а кај друго лице во Скопје е пронајден...