Три лица повредени во сообраќајна незгода што се случи вчера во струмичко Дабиле, соопшти МВР

На 23.05.2022 во 16.40 часот пријавено е дека на магистрален пат А-4 Струмица-Ново Село во с.Дабиле се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило...

Доделени награди на најдобрите наставници, воспитувачи и негуватели во општина Струмица

По повод Денот на Сесловенските просветители – Светите Кирил и Методиј, на синоќешната свеченост во Струмица, градоначалникот Костадин Костадинов на најдобрите наставници и стручни...

Градоначалникот на Струмица го разреши директорот на училиштето каде наставник се сомничи за полов напад врз девојче

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов го разреши директорот на училиштето од Струмица од кое наставник е осомничен за полов напад врз дете, а Основниот...

ОЈО Струмица отвори истрага за наставник за полов напад врз дете, доби притвор од 30 дена

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишник осомничен за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило...

Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете

СВР Струмица до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против 40-годишен наставник од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад...

Струмица доби монографија во која се преставени сите локалитети, историски настани низ вековите

Завод и Музеј Струмица ја промовираше монографијата ,,Струмица и струмичко низ просторот и времето’’ која го отсликува животот и културно историското наследство на овој...

Се предлага подигање Музеј на плоштадот во Струмица на површина од околу 1000 квадрати, еко активистите против

Општина Струмица со измените на Деталниот урбаниситчки план за централното градско подрачје планира подигање Музеј на струмичкиот плоштад. Истиот би бил на површина од...

Петровска во Струмица ги посети студентите на ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Струмица ги посети студентите од Факултетот за детективи и безбедност при Американскиот универзитет на Европа – ФОН,...

Средношколци од Никола Карев донираа мебел во струмичката болница кои го изработувале на практичната настава (ФОТО)

Средношколци од “Никола Карев“ Струмица кои се школуваат на дрвено преработувачката струка - профил техничар за мебел и ентериер, денес во ЈЗУ Општа Болница...

,,Фолклорна низа” ја презентираше Струмица и македонскиот фолклор пред цела Турција (фото/видео)

Членови на  ,,Фолклорна низа’’ од Струмица деновиве престојуваат во Турција каде имаат свои настапи и го презентираат македонскиот фолклор.  Станува збор за Манифестацијата ,,Македонија’’...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во недела Дојран Гурман Фест – гастрономско патување низ вкусовите на...

Во недела на тениското игралиште во ОУ ,,Кочо Рацин'' во Нов Дојран ќе се одржи традиционалниот Фестивал на традиционална храна и музика Дојран Гурман...