Приведен струмичанец, кај него пронајдени предмети украдени од моторно возило

Струмичката полиција соопшти дека синоќа пред полноќ е приведен триесетгодишен маж од Струмица  кај кого биле пронадени предмети кои потекнуваат од тешка кражба направена...

Инцидент во затворот во Струмица: Осуденик нападнат и повреден со остар предемет

Во полицициската станица во Струмица денеска било пријавено дека во Затворот во Струмица осуденик нападнал и повредил друг осуденик со остар предмет. Поголема ексалација...

17 просветни работници го добија признанието „Свети Кирил и Методиј“ од општина Струмица

Седумнаесет просветни работници од струмичките основни и средни училишта но и од двете детски градинки го добија признанието „Свети Кирил и Методиј“ кое го...

Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Наесен се очекува да се гради игралиштето и паркингот на местото ,,маларична“ во Струмица

Советот на општина Струмица треба да донесе одлука за обезбедување приближно 6 милиони денари за изградба на повеќенаменското игралиште и паркинг на просторот на...

Завод и Музеј Струмица изработува проект за реставрација и конзервација на Спомен костурницата над градот

Стручен тим од Националната установа Завод и Музеј од Струмица, овие деновиве ја отпочна постапката и во моментов изработува проект за реставрација и конзервација...

МЗШВ издава земјиште под закуп во реоните на Валандово Радовиш и Струмица – понудени 12 парцели (преглед )

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, објави Јавен оглас за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по...

ВИДЕО: Како изгледаа возењата трактори на Христијан и Стоја кои се закитија со злато во Кавадарци

Христијан Ѓоргиев и Стоја Георгиева под менторство на професорот Ванчо Танев при СОУ ,,Димитар Влахов“ од Струмица се закитија со златни медали во дисциплината...

Струмичанец доби кривична – во неговиот дом пронајдени 1,3 килограми марихуана

СВР Струмица поднесе кривична пријава против А.А.(44) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет...

Британската гудачка атракција – квартетот ,,BOND“ ќе има концерт во Струмица во НУЦК „Антон Панов“

Британската гудачка атракција квартетот ,,Bond“  нарекуван уште и „Spice girls на класичната музика“ на 20 ти мај ќе има свој концерт во НУЦК Антон...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Aвионско засејувања на облаците против град, оваа година нема да продолжи...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопантсво заедно со Управата за хидрометеоролошки работи ги известува земјоделците и пошироката јавност во Република Северна Македонија, дека после...