Патот кон планината Плачковица се гуши во отпад , радовишани слободно си фрлаат ѓубре

Грозна е сликата над Радовиш по патот што води до излетничко рекреативното и викенд населбата Бел Камен на планината Плачковица. Лево и десно од...

Јапонци ќе пошумуваат над Радовиш за да спречат свлечишта и поплави

Со пари и стручен тим од Агенцијата за меѓународна поддршка на Јапонија ќе се пошумува горниот тек од Радовишка река  за да се намалат...

Талентираните ученици од Радовиш добија стипендии од општината

Градоначалникот на општина Радовиш Герасим Конзулов  ги додели договорите за стипендирање на најдобрите ученици во основното и средното образование во Радовиш за учебната 2018/19...

Тројца повредени откако со мерцедес се ,,забиле’’ во бензинска кај Радовиш

Три лица се повредени откако со патничко моторно возило ,,мерцедес’’ се забиле во бензинската станица на Лукоил во Радовиш. Сообраќајката се случила околу 2...

Радовиш и понатаму без нотар – се подготвувал конкурс за избор !

Повеќе од една година, жителите на Општините Радовиш и Конче за какви било нотарски услуги мора да патуваат во Струмица, со што се изложуваат...

Радовиш се спрема за гасификација – се изготвува проект за изградба дистрибутивна мрежа од 7 км

Општина Радовиш деновиве потпиша договор со скопската фирма ,,Филбис’’ за изработка на идеен и основен проект за изградба на гасоводна дистрибутивна секундарна мрежа во...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...