Средношколците од Коста Сусинов од Радовиш ќе прават биоѓубриво – добија компостери

Средното училиште ,,Коста Сусинов,, од Радовиш, органскиот отпад ќе го компостира и ќе произведува  биоѓубриво кое ќе го користи за сопствени потреби. Ова средно...

Фотогалерија од модната ревија на децата со попречености во Радовиш кои порачаа „Убави сме, свои сме“

Во организација на Здружението за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром ,,Вера’’ од Струмица  во Радовиш се одржа модна ревија на децата...

Фото – Во Радовиш поставена нова урбана опрема, елементите со уникатен архитектонски дизајн

Деновиве заврши поставувањето на новата урбана опрема која треба да му даде нов лик и слика на Радовиш. На повеќе локации низ градот поставени...

Кај Ѓавато запалил оган на нива и се задушил, во Ораовица гореле 120 тополи, ДЗС со апел –...

Во атарот на селото Ѓавато кај Богданци вчера било пронајдено мртво тело на старец кој по идентификацијата се констатирало дека станува збор за 78...

И општините Радовиш и Конче ќе добијат машина Ровокопач, ќе ја користат комуналните претпријатија

Од Програмата  за развој на руралната ифраструктура, за која Владата побара, а Европската Унија одобри 15,5 милиони евра, заеднички универзален ровокопач ќе добијат и...

Радовишанка која ги изненадува сите, работи како возач на камион за собирање ѓубре и не се срами

Слаѓана Јакова од Радовиш е вработена во ЈП ,,Плаваја,, и таа е единствената жена во ова комунално претпријатие, која вози камион за собирање ѓубре....

Фатени дрвокрадци на Плачковица, полицијата од Радовиш ги приведе во станица

Полицијата од Радовиш викендов спроведе контрола на планината Плачковица со цел откривање на лица кои спротивно на законот вршат сеча на огревно дрво.  Во...

Патот кон планината Плачковица се гуши во отпад , радовишани слободно си фрлаат ѓубре

Грозна е сликата над Радовиш по патот што води до излетничко рекреативното и викенд населбата Бел Камен на планината Плачковица. Лево и десно од...

Јапонци ќе пошумуваат над Радовиш за да спречат свлечишта и поплави

Со пари и стручен тим од Агенцијата за меѓународна поддршка на Јапонија ќе се пошумува горниот тек од Радовишка река  за да се намалат...

Талентираните ученици од Радовиш добија стипендии од општината

Градоначалникот на општина Радовиш Герасим Конзулов  ги додели договорите за стипендирање на најдобрите ученици во основното и средното образование во Радовиш за учебната 2018/19...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Јанев: Асфалтирани две улици во населеното место Пиперево, за кои приоритет...

Асфалтирани две улици во населеното место Пиперево, за кои приоритет дадоа самите граѓани. Изведувач на активностите е градежната компанија Пешо Инжинеринг. Наредни населени места каде...