Плакети за ФК Дојранско езеро кој одбележува 45 години постоење – клубот не научи да бидеме тимски играчи кажа...

5ти Ноември е повеќе од датум, 5ти Ноември е посветеност, љубов, грижа, симбол за непоколебливиот и нескротливиот дух на нашата заедница.Пред 45 години токму...

Почна одбележувањето на празникот на Дојран 5ти Ноември

Во чест на 5ти Ноември, а со благородна мисла да им оддадеме почит на нашите предци, кои ни овозможија да живееме живот во слобода,...

МЗШВ дава земјоделско земјиште под закуп кај Струмица, Валандово, Гевгелија, Богданци и Дојран – еве кои парцели и за...

МЗШВ распиша  јавен оглас за давање во закуп на државно земјоделско земјиште за површини над 3 хектари по пат на јавно наддавање.  Парцели државно...

Ангов: До почетокот на летото ќе имаме саниран колекторски систем во Дојран а нова пречистителна до крајот на 2024

Во Дојран почна санацијата и реконструкцијата на колекторскиот систем стар повеќе од 40 години а паралелно тече и постапка за изградба на нова пречистителна...

Ќе се формира ЈП за управување со хидросистемот Ѓавато кој повторно ќе се активира – најави министерката Шукова

Владата на првата наредна седница ќе расправа за хидросистемот Ѓавато кој заради високите сметки за електрична енергија не функционира околу 18 месеци. Ова го...

Едно лице од Гевгелија е повредено откако возило излетало од патот Николиќ – Нов Дојран

На 17.10.2023 во 11.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат село Николиќ - Нов Дојран, Б.Н.(56) од Гевгелија, управувајќи патничко...

Ансамблот Мегдан од Богданци отвори секција во Дојран за да младите го учат и негуваат македонскиот фолклор !

Фолклорниот ансамбл „Мегдан“ од Богданци отвори своја фолклорна секција во Дојран со цел да понуди можност младите од ова Општина да се запознаат преку...

Најавен стартот на градежните работи за новата пречистителна и санација на колекторскиот систем во Дојран

Премиерот Димитар Ковачевски денеска беше во посета на Дојран и како што објави градоначалникот на ова општина Анго Ангов, официјално го најавил  започнувањето на...

Почна изградбата на канализациона мрежа во Црничани – Дојранско

Започна реализацијата на целосна канализациона мрежа во село Црничани. Со реализацијата на овој зафат, се решава еден од круцијалните проблеми и барања на жителите од...

Дојран станува паметно туристичко место – ќе се организираат вело тури со е-велосипеди

Проектот „Смарт сити Дојран“ е комплетно имплементиран, со што општина Дојран ја почнува својата трансформација во модерно и паметно туристичко место, по примерот на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...