Во Дојран состанок за изградба на патека до Фронтовата линија од Првата светска војна – формирано координативно тело (фото)

Општинските власти на Дојран имаат намера фронтовата линија од Првата светска војна над Дојран да ја прават туристичка дестинација бидејки се поголем е интересот...

Фото: Преку Центарот за развој на Југоистокот, изградена нова плажа во Дојран долга околу 300 метри со пешачка патека

Преку Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, општина Дојран изгради нова плажа долга околу 300 а широка околу 20 метри. Плажата се наоѓа...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

Школски го уловивме капиталецот, вели Полизовски кој со Христоманов од Дојранското езеро уловија сом од 50 килограми

Членовите на друштвото ,,Корморани'' струмичките стпортски риболовци Никола Полизовски и Александар Христоманов во водите на Дојранското Езеро уловија сом тежок точно 50 килограми. Како...

Викендов Гевгелија, Богданци и Дојран без електрична енергија од по шест часа – табела со термини и места каде...

Престојниот викенд, конкретно сабота и недела на 28 и 29 септември 2019 година ќе има прекин во електроснабдувањето на општините Гевгелија, Богданци и Дојран...

Да ја подигнеме свеста за поубав и почист Дојран, порачаа учесниците кои го чистеа и разубавуваа ова туристичко место...

Денеска во Дојран се спроведе акција за чистење и разубавување на централното градско подрачје а беше собрано и ѓубрето кои несовесни гражани го фрлале...

Видео – ЖФК Тиверија со 14 гола против Кочани ја почна сезоната, Истатов од Дојран и Плачковица од Радовиш...

Стартуваше женскиот фудблски шампионат . Викендов се одигра првото коло кое беше во знакот на ЖФК Тиверија од Струмица која на свој терен ги...

Гавазова и Велеска вечерва на Фестивалот ,,Риба и вино” во Дојран , в недела Слаткаристика и 2Бона

Посетителите и гостите во Дојран синоќа уживаа во неколкучасовната музичко - забавна програма во рамките на првиот ден од Фестивалот ,, Риба и вино''...

Викендов во Дојран на специјалитети од дојранска риба, македонско вино и музика – почнува фестивалот ,,Риба и вино’’

Се е подготвено да стартува второто издание на ,,Фестивалот на рибата и виното““ во Дојран. Тридневен фестивал во кој посетителите во ноќните часови на...

Во Дојран лекови на рецепт треба да има во секое време во аптеките – нема да има квоти соопшти...

Фондот за здравствено осигурување соопшти дека во 43 аптеки меѓу кои и во аптеките во Дојран  овој месец се укинуваат квотите за лекови на...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Дојран состанок за изградба на патека до Фронтовата линија од...

Општинските власти на Дојран имаат намера фронтовата линија од Првата светска војна над Дојран да ја прават туристичка дестинација бидејки се поголем е интересот...