Гевгелиската болница доби амбулантно возило за итна помош – донација од Новоматик Македонија

Гевгелиската болница доби амбулантно возило опремено со најнова медицинска технологија, со што се осигурува дека болницата може да обезбеди најдобра можна грижа за пациентите...

На ГП Богородица запленети околу 5 килограми златен накит вреден 330 илјади евра

Царински службеници запленија 4,8 килограми златен накит со проценета вредност од 20,4 милиони денари, по контрола на автобус на граничниот премин Богородица при влез...

Кај кампот Винојуг Гевгелија пронајдена артилериска граната

На 27.04.2024 во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во близина на камп „Винојуг“ во Гевгелија била пронајдена експлозивна направа. Следниот ден бил извршен...

Гевгеличанец и жител од Скопје добија кривични, измамиле брачен пар од Струмица за 3 илјади евра

СВР Струмица поднесена кривична пријава против 32-годишниот Б.Н. од Скопје и 24-годишниот З.М. од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Уреден инклузивниот парк „Ице Бегов“ во Гевгелија со порака дека сме сите еднакви и не треба да има пречки...

Граѓани, дипломати, лица со попречености, преставници на граѓански здруженија  и институции учествуваа во уредувањето и оплеменувањето на првиот инклузивен парк кој го подига Фондацијата...

Во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелиjа во прва година може да се запишат 286 ученици во 10 паралелки –...

Вкупно 286 ученика во 10 паралелки може да се запишат во СОУ Јосиф Јосифовски во Гевгелија . Според Kонкурсот што го објави МОН за запишување на...

Град со големина на гроздови зрна ја побеле Гевгелија – цели 15 минути траело невремето кое ги изненади гевгеличани...

Невреме проследено со град со големина на гроздови зрна ја побеле Гевгелија.  Невремето траело најмалку 15 тина минути кое започнало околу 12 часот и...

Брана „Конско“ кај Гевгелија вредна 40 милиони евра изградена, сега ќе се гради хидросистемот за наводнување

Заврши изградбата на браната „Конско“ која е дел од Хидромелиоративниот систем „Гевгелиско поле“ која ќе овозможи наводнување на најмалку 6 500 хектари што преставува пет...

Трагедија во гевгелиско Негорци кое го зафати силно невреме – тинејџер загина од удар на гром

Трагедија се случи денеска во гевгелиското населено место Негорци, каде попладнево имаше силно невреме. Гром удри во тинејџер, кој починал на лице место. Настанот...

Сите сме еднакви, кажаа од Фондацијата „Ице Бегов“ кои во Гевгелија почнаа да градат инклузивен парк !

Во кругот на Пионерскиот дом во Гевгелија почна да се гради инклузивен парк кој ќе го носи името на Ице Бегов. Паркот е резултат...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Лидери со интегритет и почит се создаваат – кажаа учесниците на...

Фондацијата „Ѓорѓи Марјановиќ“ и Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје организира конференција за одбележување 85 години од раѓањето...