Aнсамбли од Струмица, Гевгелија, Валандово, Радовиш ќе пеат староградски песни и серенади во Струмица

1526

Во организација на Центарот за култура ,,Антон Панов’’ утревечер во Струмица ќе се одржи Фестивалот на староградски песни и серенади „Под кулите на Струмица“. Станува збор за единаесетто фестивалко издание на кое годинава  во Центарот за Кулутра „Антон Панов“, покрај домаќините „Распеани Струмичани“ ќе учествуваат и „Распеани Радовишани“, „Распеани Валандовчани“, „Распеани Гевгеличани“ и Ансамблот „Мирка Ѓинова“ од Демир Капија.

Фестивалот кој симболично е насловен „Под кулите на Струмица“, по една од најпознатите струмички песни, е од ревијален карактер, а е под покровителство на Министерството за култура. Фестивалот има за цел да ги сочува од заборав староградските песни и серенади кои се пееле но и да ги потикне младите да ја негуваат традицијата на староградска музика

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.