24 екипи ќе настапат на турнирот во мал фудбал во чест на Благој Истатов во Струмица вреден 20 илјади евра !

1938

Вкупно 24 екипи ќе земат учество на првиот меморијален турнир во мал фудбал во чест на фудбалската легенда Благој Истатов.  Екипите се поделени во 6 групи а најдобрите две од секоја група како и четирите најдобро третопласирани екипи од групите ги продолжуваат мечевите во втората фаза која е елиминациска. Пријавени се екипи од Македонија, Грција и Србија а во елминациската фаза се очекуваат екипите да се засилат и со играчи од Хрватска, Косово

Екипите ќе се натпреваруваат за наградниот фонд од 1,2 милиони денари или приближно 20 илјади евра. Победникот на турнирот ќе добие награда од речиси 10 илјади евра или 600 илјади денари . Второпласираниот состав ќе освои 300 илјади , третопласираната 100 илјади а поразената во малото финале утешна награда од 50 илјади денари

Планирани се награди и за најдобриот стрелец, играч и голман.

Турнирот почнува на 20 ти Декември и ќе трае до до 12 јануари 2024 година кога се планирани финалните мечеви. Освен во сениорска ќе има натпреварување и во јуниорска конкуренција.

Натпреварите ќе се играат во спротската сала Парк – Аба а за посетители се предвидени повеќе изненадувања.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.