13 новозаболени и еден починат од ковид-19 во Струмица а оздравеле 14 пациенти

1802

Од 1.841 тестирања регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во земјава, при што 8 лица починале од компликации предизвикани од вирусот, информираше министерството за здравство. Според последната ковид статистика за последните 24 часа, според здравствените власти, во Струмица се регистрирани 13 новозаболени лица а во болнички услови починал 64 годишен струмичаенц.

Нови позитивни на вирусот  за последните 24 часа има и во Гевгелија три лица.

Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти меѓу кои од Гевгелија и Радовиш по две лица а во Струмица-14 лица

Со новите 13 лица, од почетокот на епидемијата во земјава, во Струмица се регистрирани 316 лица со коронавирус, оздравеле 125 лица, починале 14 а во моментов активни има 177 лица

Според завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градовиво Југоистокот е следна:

• Гевгелија 143, активни 46 (9 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 21 на Богданци )

• Струмица 316, активни 177

• Радовиш 102, активни 34

• Валандово 51, активни 36

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.