Пандевци славеа против Струга Трим Љум, Николче Шаркоски ја донесе победата (видео)

607

Фудбалерите на Академија Пандев го забележаа и тринаесетиот триумф откако на свој терен со голот на Николче Шаркоски славеа победа против Струга Тим Љум. Ова е прва победа на струмичани против ,,рибарите” ова сезона, откако во двете меѓусебни средби ремизираа 1:1 и 0:0.

Струмичани почнаа офанзивно кога впрочем падна и единствениот гол. По одличниот центаршут  на Маронг, Шаркоски ја смести топката во мрежата на гостите во 12 тата минута. Избраниците на Стојчев имаа шанси и да го зголемат водството но не ги искористија. Струга беше рамноправен противник посебно во второто полувреме кога притискаше но не успеа да го најде патот до голот на Јовановски

Со ова победа пандевци остануваат на втората позиција со вкупно 45 бода. Следното коло составот од Струмица му гостува на Тиквеш