797

Викендов се одиграа натпреварите од второто коло од Првата кошаркарска лига на Македонија но најинтересно беше во Гевгелија меѓу домашниот Кожув и гостинскиот состав на Струмица. Вистинска драма се случуваше во последните секунди од мечот. При резултат  88-86, во финишот од средбата Светозар Стаменковиќ постигна победничка тројка за Струмица со звукот на сирената, но по прегледувањето на снимката судиите заклучија дека шутот е упатен по истекот на времето и не го признаа кошот за три поени.

Гевгеличани во сите четири диктираа резултат и имаа предност . На полувреме заминаа со 45:42 . Во третиот период предноста ја зголемија но во последните 10 минути Струмица ја стопи предноста. На осум секунди до крајот Гордон за Кожув реализираше две слободни за  88-86 но во последниот напад Србинот Стаменковиќ даде тројка за Струмица. Гостите се израдуваа затоа што мислеа дека победија, меѓутоа арбитрите пресекоа дека поените за три се постигнати по истекот на времето.